Robert Karlsson och John Cockin väljs in i Hall of Fame
Den förste svensken att vinna Europatourens Order of Merit samt en av Sveriges mest inflytelserika PGA-tränare får Golfsveriges högsta utmärkelse. Namnen avslöjades under förbundsmöteshelgen, där även andra golfpersonligheter hedrades med utmärkelser.
Sveriges Golf Hall of Fame är Golfsveriges högsta utmärkelse. Ett sätt att hedra och uppmärksamma de golfpersonligheter som betytt allra mest för utvecklingen av svensk golf. I år väljs två legendarer in i Hall of Fame: PGA-tränaren John Cockin (postumt) och tourspelaren Robert Karlsson.
– Det är fantastiskt för mig att bli invald i Sveriges Golf Hall of Fame. När jag ser vilka som är invalda och vilka som inte är det, så känns det som en mycket stor ära. Det känns väldigt fint, säger Robert Karlsson.
– John Cockin var den självklare ledaren för PGA under den tid han var ordförande. Jag märker att jag alltid ler när jag talar om honom, för så känner jag än idag. Så fint att han nu blir invald i Sveriges Hall of Fame, säger Lars Granberg, mångårig vän och tidigare generalsekreterare i Svenska Golfförbundet.
Årets invalsceremoni hålls fredag den 18 juli på Svenska Golfmuseet på Landskrona Golfklubb. Då kommer Robert Karlsson samt John Cockins närstående att få motta sina Hall of Fame-plaketter och hyllas av ett 30-tal särskilt inbjudna gäster. Årets invalda presenteras på golfmuseets Hall of Fame-vägg, med plakett och en film om deras gärning i Golfsverige.